eşreff

03-05-2016 17:05 Kategori: KÜLTÜR - SANAT

ÇANAKKALE TIRI SİNOP’TA

ÇANAKKALE TIRI SİNOP’TA

""

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Çanakkale Zaferi’ni görsel sanatlarla anlatan ve sergi, tiyatro ve müzeyle donatılan Çanakkale TIR’ını öğrencilerle buluşturuyor.

Tuzla Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Çanakkale Zaferi’nin 101. Yılı Etkinlikleri kapsamında hazırladıkları Çanakkale TIR’ı Sinop Hükümet konağı önünde vatandaşlara açıldı. Karargâh, sıhhiye birliği, siper ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yaşantısını yansıtan figürler, Çanakkale cephesinde kullanılan orijinal savaş malzemelerinden oluşan müze ve fotoğraflarla donatılan TIR, rehber eşliğinde geziliyor. TIR’ın dışında ise minyatür boyutta Zafer Anıtı ile şehitlik ve sırtında top mermisi taşıyan Seyit Onbaşı maketi yer alıyor.

Tır rehberi Mehmet Selçuk, "Vatandaşlarımızın, tırı gezerken Çanakkale de şehit olmuş atalarımızın, dedelerimizin savaş sırasında kullandığı malzemeleri görmelerini istiyoruz. O ruhu yaşasınlar istiyoruz. Şu ana kadar ilgi oldukça yoğun. Tır görevlilerimiz o dönemin savaş kıyafetlerini giyerek ziyaretçilere bilgi veriyor. Çanakkale’ye gidemeyen, göremeyen çocuklarımız ve vatandaşlarımıza biz ulaşmaya çalışarak Çanakkale ruhunu mobil TIR üzerinde her yere ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu ruhu yaşatmak için elimizden geleni yapmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Biz bu ruhu gelecek nesillere aktaramazsak kendimizi başarılı olmuş saymayacağız. Çanakkale ruhunu 7’den 77’ye herkesin en iyi şekilde kavrayabilmesinin, hepimizin en önemli görevi olduğuna inanıyorum.” dedi.Bu haber 11088 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER KÜLTÜR - SANAT HABERLERİ
gazete manşetleri
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU