eşreff

19-12-2012 15:14 Kategori: SAĞLIK

TSO “Teşvik Uzatılsın” dedi

TSO “Teşvik Uzatılsın” dedi

""

Hükümet tarafından 2004 yılında İstihdam teşvikleri için çıkartılan yasanın süresi 31 Aralık 2012 yılında doluyor. Eğer süre uzatılmazsa, 200 TL olan işçi sigorta ve stopajı 1 Ocaktan sonra 400 TLyi bulacak.

Hükümet tarafından 2004 yılında istihdam teşvikleri için 49 ili kapsayan bir yasa çıkartılmıştı. Yasanın süresi 31 Aralık 2009da bitmiş ancak süre 31 Aralık 2012ye uzatılmıştı. Yasanın süresi yıl sonunda bitiyor. Sürenin dolmasıyla birlikte şuan 200 TL olan işçi sigorta ve stopajı 400 TLyi bulacak. Bu durum ise Sanayici, İş Adamı ve küçük ölçekteki işvereni olumsuz etkileyecek gibi görünüyor.

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erol Derici de yasanın süresi uzatılmazsa bir çok sektörün olumsuz etkileneceğini söyledi. Ticaret Odası olarak yaklaşık 5 aydır bu yönde çalışma yürüttüklerini dile getiren Erol Derici, Ben Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanının açıklamalarını okudum. Başka bir çözüm yolu buluyoruz diye bir demeç vermişti. Açıklama üzerine Türkiyedeki odalar, bütün dernekler ve organize sanayi bölgeleri bu konuyla ilgili büyük bir kampanya başlattılar. Bizde illerimizde bulunan iktidar partilerinin olsun muhalefet partilerinin olsun milletvekillerine, temsilcilerine durumu ilettik. Bakanlığa fakslar çektik. Yaklaşık 4-5 aydır bu konu üzerine çalışıyoruz. Ama şimdiye kadar bir sonuç alamadık. dedi.

-Kayıt Dışı İstihdam Artar-

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Derici, bu yasanın ülke ekonomisine sağladığı yarara işaret ederek şöyle konuştu; Teşvik yasasının bir katkısı iş yerinde çalışan işçilerin sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanıyor olması. Tabi bu bana göre işyerlerine verilen çok büyük bir katkı. Diğer bir katkı ise kayıt dışını önlüyor. Çünkü primi düşük ödeyen işveren bütün işçilerinin sigortasını yapıyor. Yani bu uygulama sigortasız işçi sayını azalttı. Şimdi sigorta miktarları artarsa sigortasız çalıştırmaların artacağı düşüncesindeyim. Doğal olarak ülkedeki kayıt dışı istihdam da artar.

Bu Süre Mutlaka Uzatılmalı

Bu sürenin mutlaka uzatılması lazım aksi halde mevcut yatırımcılar yatırımlarında kısıtlamaya gidebilir. OSBye yatırım yapacak olan yeni yatırım yapma konusunda tereddüt yaşayabilir. Ayrıca birçok mevcut işletmede kapanma ve işçi çıkarma durumuyla karşı karşıya kalabilir.

- Herkes Teşvik İçin Kenetlenmeli-

Bana göre ülkemizde yatırım teşvikleriyle ilgili çıkarılmış en iyi yasalardan birisi. Bu nedenle yasasının uzatılmasından yanayım. Tabi hükümetin söylediği şu; bu yasa uzun zamandır uzatılıyor. Yerine yeni bir yasa çıkması gerektiğini söylüyorlar. Ama bunun kadar kapsamlı bir yasa çıkacağını tahmin etmiyorum. O yüzden tüm örgütlerin ve sivil toplum kuruluşlarının açıklama yapmasını bekliyorum. Destek olsunlar. Çünkü bu sadece bizim odamızın sorunu değil. Esnaf odalarının, bakkallar birliğinin, derneklerin de sorunu.

 Bu haber 11722 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
gazete manşetleri
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU