eşreff

03-10-2017
 Bahattin KESKİN

Bahattin KESKİN

Bilmiyorsan öğren !
bahattin@haber57.com.tr

Şu son yıllarda yapılan işlere hayran kaldım. Yolların, tünellerin, köprülerin ve binaların kalitesini görünce gerçekten hayranlığım kat kat arttı... Dün'e kadar (26.09.2017) ! Dün gece Sabiha Gökçen Havalimanı'na geldim. Güvenlik ve kayıt işlemlerinden sonra uçağa bindim. Uçaklara ve Pilotluğa çok meraklı olduğumdan dolayı, 1970 yılından itibaren neredeyse bütün uçak kazalarının sebebini araştırmalar sonucu, teknik arıza mı yoksa Pilot hatası mı iyi bilirim.
Her uçağa bindiğimde, cam kenarını seçer, eğer sağ tarafta isem ruhen Copilot, sol tarafta isem Kaptan Pilot oluyorum. Bu defa Kaptan Pilotum. 
Nihayet pistin başına geldik ve Take off komutunu bekliyoruz. 
Take off komutunu alır almaz, yardımcı Pilotuma "iyi uçuşlar" deyip Türbinlere tam güç verip pistte koşmaya başlayacağız.
Copilotum "eightren (80) knots" diyecek bende ki gösterge de aynı hız'ı gösteriyor ise "check" diyeceğim. Sonra yardımcı Pilotum "V1" diyecek. Bir kaç saniye sonra "rotate" dediği anda löviye'yi kendime doğru çekip Boeing 737-800'ü havalandırıp irtifa kazanacağız...
Hayalim bu... 
Ve koşmaya başlıyoruz, ben tam konsantre olmuşum, gözlerim pistte ellerim löviye de.
Bir sallanmaya başladık ki anlatamam !!!
Eyvah dedim ne oldu ??? 
Sanki pistten çıkmış gibi sallana sallana hızlanıyoruz. Pistten falan çıkmadık tabi ki ama, sanki o tarihte kalan köy yoluna girmişiz gibi, çok feci bir şekilde sallanıyoruz, her taraftan takur tukur sesler geliyor. Bende konsantre falan kalmadı, tek düşündüğüm "İnşâAllah Uçak dağılmadan havalansak bari !"
Ey Sabiha Gökçenin yetkili şahsiyetleri 
BU NE REZALET !!!
Asfalt atacak paranız mı yok ???
Yoksa beceremiyor musunuz ???
Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp !
Bir Boeing 737 nin ağırlığı yaklaşık 80 ton. İniş takımlarına zaten o kadar ağırlık biniyor, birde uçak havalanana kadar, ağırlık ve rüzgâr'a göre yaklaşık 300 Km/h hıza ulaşıyor, böyle bozuk yolda bu ağırlık kaç kat artıyor düşünebiliyor musunuz ? Böyle bir berbat pist yüzünden iniş takımlarında hasar oluşup bir faciaya sebep olursa, bu ağır vabali nasıl üstleneceksiniz ? Ah vah, eyvah tüh, olacağı varmış deyip stifa edersiniz olur biter değil mi ? 
Ben Pilot olsam o pistte koşmayı redderdim !
Hangi çağda yaşıyoruz yahu ?
Tek kelimeyle Yazıklar olsun diyorum !

Neyse, hayırlısıyla Sinop semalarında inişe geçtik ve güzel bir şekilde iniş yaptık.
Uçaktan bir indim aman Allahım bu ne ?
Yaklaşık bir saat önce olumsuz bir şok yaşayan ben, şimdi de pozitif bir şok yaşıyorum. Harika görünen yeni bir Havalimanı binası. Gurur ve sevinç ile ilerliyorum. İçeri girdim, yerler mermer, heryer çok güzel, ilk bakışta...
Lavoba'ya doğru gittim, etrafıma bir baktım, bir buçuk saat içinde tekrar olumsuz bir şok ! Yok böyle birşey ! 
Hangi Mütahit bu işi aldı ve UTANMADAN SIKILMADAN HANGİ YÜZLE kime takdim edecek ??? 
Dikkatinizi çekerim, gördüğüm sadece mermerler'de yapılan berbat ötesi işçilik ! Eğer mermerde bu kadar baştan savma bu kadar berbat yapılan işçilik, kim bilir bu güzel görünen bina'nın başka yerlerinde neler yapıldı neler ! 
Be mübarek adam, kasap'a mermer mi yaptırdın ? (Sakın ha bu sözümü hakaret olarak kabul etmeyin değerli kasap arkadaşlarım, işi ehline yaptırmak amaçlı söylediğim bir teşbih-i beliğ) 
Hiç mi uğramadın inşaata, hiç mi bakmadın nasıl yapıyorlar diye ?
Eğer para aldıysan derhal iade et, hak etmedin o parayı !
------------------------------------------
Tam bu yazıyı bitirdim, Osman abim "Bak Bahattin, Samsun havalimanı tadilat için kapatıldığından dolayı Sinoptaki Havalimanı Binası alel acele bitirildi, Samsun açıldıktan sonra hepsi düzeltilecek."
Ben buna inanmıyorum. 
Yani, acele bitirilmesine ve bir an evvel hizmete geçilmesine amenna, ama bana göre bu aciliyet o berbat işçiliği açıklamaz ! Daha açık yazayım: Samsun açıldıktan sonra, o berbat yapılan mermerlerin kırılıp tekrar USTA tarafından güzel ve hatasız yapılacağına inanmıyorum !
Halâ "evet, düzeltilecek" diyenler varsa, unutmayın bu yazdıklarımı, seneye görüşürüz !
İnşâAllah ben yanılırım, ve yetkili kişi veya kişilerden özür dilerim...

LÜTFEN ÖZÜR DİLETİN BANA ! 

Saygılarımla 
Bahattin Keskin

 

Bu makale 2112 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


gazete manşetleri
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU